SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Evropská nekuřácká cena 2008

Byl zahájen výběr prvního evropského "Vítěze nad tabákem roku 2008", který ponese hrdě tento titul a navíc bude odměněn poukazem na dovolenou v hodnotě 15.000 eur.

Praha 28. prosince (PROTEXT/PRNewswire) - Byl zahájen výběr prvního evropského "Vítěze nad tabákem roku 2008", který ponese hrdě tento titul a navíc bude odměněn poukazem na dovolenou v hodnotě 15.000 eur. Do celoevropské soutěže se zapojilo 11 zemí včetně České republiky.

V každé zemi proběhne národní kolo, jehož vítěz bude nominován do kola celoevropského a zároveň se stane výhercem výletu na udílení cen, které proběhne v září 2008 v Amsterdamu. Kromě kategorie "Vítěz nad tabákem" má Evropská nekuřácká soutěž další dvě kategorie: "Politik pro život bez tabáku" pro osobnost politického života, která se zasloužila o omezení kouření a ochranu před pasivním kouřením, a "Zdravotník pro život bez tabáku" pro lékaře a další zdravotníky, kteří pomáhají kuřákům při odvykání kouření. Nominace na všechny kategorie jsou možné přes internetové stránky http://www.dokurte.cz České koalice proti tabáku, která je pořadatelem soutěže v České republice.

Sponzorem cen je firma Pfizer, která chce tímto dát najevo uznání lidem, kteří se zbavili závislosti na tabáku, jako zdravotníci pomáhají pacientům při odvykání kouření nebo se v roli politika aktivně zasazují o kontrolu tabáku. Vítězi budou nejinspirativnější příklady v jednotlivých kategoriích.

Evropská nekuřácká cena byla oficiálně představena 10.12.2007 v Římě. Předseda Evropské asociace Linek pro odvykání kouření Steve Crone řekl: "Hledáme Evropany, kteří přestali kouřit nebo jsou připraveni se do soutěže registrovat a kouření zanechat. Hledáme podnětné příběhy, které budou inspirovat ostatní napříč celou Evropou.

Ještě nikdy v historii nebylo k dispozici tolik klinicky ověřených léků, které pomáhají při odvykání kouření, a řady odborníků, kteří jsou připraveni profesionálně pomoci, včetně konzultantů Linek pro odvykání kouření." MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku, k tomu dodává: "Věřím, že právě načasování soutěže na začátek nového roku bude pro mnohé motivací, aby svá novoroční předsevzetí o životu bez cigarety vzali opravdu vážně a zároveň cítili, že mají podporu. Konzultanti naší Linky pro odvykání kouření na čísle 844 600 500 jsou připraveni poskytnout odbornou radu a pomoc, poskytnou i informace o vhodné léčbě nebo o nejbližším specialistovi. Každý pracovní den se na ně mohou volající obrátit mezi 12. a 20. hodinou, hovorné odpovídá místnímu volání."

Kuřáci a bývalí kuřáci se mohou registrovat do soutěže do 31.ledna 2008, do 31.června 2008 musí potom zůstat bez cigarety. Autoři nejinspirativnějších příběhů budou kontaktováni, aby se zúčastnili dalšího kola.

Po oficiálním udělení cen, které se uskuteční v září 2008 v Amsterodamu, budou jména všech vítězů zveřejněna na webových stránkách http://www.dokurte.cz, kde najdete také podrobná pravidla soutěže a formuláře pro nominaci.

Kontakt: Pro více informací o Evropské nekuřácké ceně a jejích kategoriích: Vítěz nad Tabákem, Politik pro život bez tabáku a Zdravotník pro život bez tabáku kontaktujte:

Národní kolo v České republice - Česká koalice proti tabáku, MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka, katerina.langrova@dokurte.cz, T.: 604 836 354.

Celoevropské kolo: Glyn McIntosh nebo Kate Spicer, Tel: 0207 553 3266 nebo 0207 553 3267.