SLZT (Společnost pro léčbu závislosti na tabáku) sdružuje lékaře a další zdravotníky, kteří se zabývají léčbou závislosti na tabáku.
Závislost na tabáku je nemoc, která je klasifikována jako samostatná diagnóza (F17) a jako každá jiná nemoc potřebuje kromě prevence i léčbu.
Účinná léčba závislosti na tabáku existuje a SLZT se má v náplni své činnosti:
- Získávat nejnovější informace ze světa (návaznost například na Society for Research on Nicotine and Tobacco www.srnt.org)
- šířit současná doporučení léčby mezi zdravotníky
- zařadit, případně rozšířit výuku této léčby v rámci syllabů lékařských fakult
- pořádat konference a semináře
- zvýšit dostupnost účinné léčby závislosti na tabáku v rámci naší zdravotní péče
Léčba závislosti na tabáku by měla v souladu se současnými doporučeními zahrnovat
- krátkou intervenci (každý lékař a sestra)
- intenzivní léčbu (specializovaná pracoviště)
- telefonní linku pro odvykání kouření
SLZT se snaží o zvýšení počtu specializovaných Center pro závislé na tabáku, která začala vznikat v ČR od roku 2005, nejprve v rámci projektu těchto center, nyní především na základě aktivit a zájmu kliniky či nemocnice (aktuální seznam na tomto webu). Ideálně by takové centrum mělo být součástí každé nemocnice.
SLZT bude jednak propagovat standardy léčby v těchto centrech, jinak sledovat a vyhodnocovat výsledky.
SLZT se snaží medializovat fakt, že kouření je u nás příčinou téměř pětiny úmrtí, že naprostá většina kuřáků by raději nekouřila, kdyby mohli znovu volit (7-8 z 10), že existuje účinná léčba, na kterou se lze informovat u svého lékaře. Rovněž podporuje další aktivity kontroly tabáku, především takové, které znamenají snížení počtu dětí, které začínají kouřit, tedy prevenci - nekuřácké veřejné prostory, zvýšení daní z cigaret a vyčleněnou daň na prevenci a léčbu závislosti na tabáku, obrázková zdravotní varování na velkých plochách krabiček a mnohá další opatření. Důležitá je i farmakoekonomika: léčba závislosti na tabáku se společnosti i zdravotním pojišťovnám jednoznačně vyplatí, v roce 2004 byl odhad, že doplácíme na to, že se u nás kouří, přibližně 300 euro na osobu a rok. Mýtus o výhodnosti kouření pro stát je opravdu jen mýtus šířený tabákovým průmyslem.
SLZT požaduje naplnění Rámcové úmluvy o kontrole tabáku. Je to první právně závazný dokument v historii WHO (podobný princip jako Kyotský protokol), který shrnuje základní body mezinárodní kontroly tabáku vzhledem k celosvětové pandemii kouření (daně, zdravotní varování, ochranu nekuřáků, informace o obsahu tabákového kouře, naprostý zákaz reklamy, a další, mimo jiné i dostupnou léčbu závislosti na tabáku). Text na www.fctc.org.
Dlouhodobým cílem SLZT je
- používání krátké intervence všemi zdravotníky
- specializované centrum léčby v každé (okresní) nemocnici
- vyškolení lékaři a sestry v této léčbě
- medializace možností této léčby
- proplácení léků pacientům
- pochopení závislosti na tabáku jako nemoci
- zavedení účinných opatření podle Rámcové úmluvy o kontrole tabáku WHO