SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Poradna lékaře

V této sekci najdete nejčastější otázky a odpovědi na ně. Své dotazy můžete pokládat prostřednictvím formuláře, který najdete níže.

Děkuji! Léky jistě pomáhají přestat a zvyšují úspěšnost, ale to hlavní jste udělal Vy sám - nesáhnout po cigaretě bylo výhradně na Vás, tomu žádný lék nezabrání, je tedy dobré nečekat zázrak. Léky potlačí nepříjemné abstinenční příznaky, takže těch několik měsíců, co je berete, se snadněji naučíte žít nekuřácký den, nekuřácké prožívání situací, kdy byla cigareta u toho. Mohu jen gratulovat, Eva Králíková
Především je skvělé, že chcete řešit své kouření a zkoušíte přestat. To, že se to nedaří, je obvyklé - asi 1 400 000 kuřáků v ČR by chtělo přestat, kdyby jim to ovšem šlo. Obávám se, že biorezonance nebyl dobrý nápad, mezi odbornými kapacitami není nikdo, kdo by chápal její princip. Pokud jde o léky, asi jste myslela Champix, který momentálně není na trhu, ale v lékárně je bez receptu k dostání na stejném principu Defumoxan, liší se jen kratší dobou púsobení, proto se musí brát častěji, jistě Vám lékárník poradí. Zkuste také na tomto webu najít poradenské centrum v lékárně - snad bude některé ve Vaší blízkosti, nebo zavolejte Linku pro odvykání kouření 800 350 000. Držím palce, Eva Králíková
I když v prvních dnech bez cigaret se může nálada rozkolísat, z dlouhodobého hlediska kouření psychiatrická onemocnění všetně bipolární poruchy jednoznačně zhoršuje. Cigaretový kouř navíc snižuje účinek řady léků včetně psychofarmak. Váš psychiatr by měl vědět, že přestáváte kouřit, aby mohl případně upravit dávkování některých léků (kuřáci většinou ptřebují vyšší dávku než nekuřáci). Měla byste se o postupu odvykání včetně možností snížit abstinenční příznaky poradit s odborníkem, viz kontakty zde na webu.
Na to nemohu takto na dálku odpovědět, jistě to může mít jinou příčinu, využijte některou z možností uvedených např. zde na webu.
Silně závislým opravdu doporučujeme vyšší dávky a prakticky vždy užívání 3-6 měsíců. Kdy a jak snižovat: pokud se při snížené dávce objeví abstinenční příznaky, vraťte se k původní dávce a zkuste snižovat zase o několik dní později. Principem je rozdělení odvykání na dvě části: po dobu, kdy se učíte nekuřáckému životu, nemusíte díky lékům prožívat abstinenční příznaky. Když máte po několika měsících nekuřácký život zažitý, přestanete léky užívat.
Především gratuluji. Ano, větší dávka i delší užívání je nejen možné, ale u silně závislých velmi vhodné. Defumoxan závislost nezpůsobuje.
To je velmi obtížné, pokud vrstevníci vapují. Především je dobré, že s dětmi o tom mluvíte, zřejmě i v přátelském tónu. U dětí/dospívajících nemají argumenty o škodlivosti velký význam, mohou dokonce působit kontraproduktivně. Účinnější bývá argument závislosti: když vyrábíte něco s nikotinem (návykovou látkou), je třeba získat zákazníky dřív než oni dostanou rozum, dospělí s tím už nejspíš nezačnou (9 z 10 kuřáků si poprvé zapálilo před 18. rokem a s vapování je to podobné). Není to tedy "dopspělé rozhodnutí", ale dětská nemoc (zývislost na nikotinu). Viz např. https://www.youtube.com/@Nenechseovladat
Obecně doporučujeme u silně závislých vyšší dávku a užívání 3-6 měsíců. Přestat 5. den je ideální, ale kterýkoli jiný se k tomu hodí stejně dobře.
Především gratuluji, přestat kouřit opravdu není snadné. Dávka a délky léků záleží na tom, jak jste byla závislá, jak se nyní cítíte i na Vašem psychickém nastavení - v zásadě na "míře radosti", že jste se kouření zbavila.
Především gratuluji. Naši pacienti, kteří přišli s tím, že místo cigaret užívají IQOS, se většinou shodují v tom, že zvýšili dávku a také že se IQOSu zbavují obtížněji než předtím cigaret. Dávka léků záleží nejen na míře předchozí závislosti, ale i na tom, jak se cítíte, tedy takto mohu těžko radit, ale obecně je vyšší a delší dávkování velmi časté.
V principu ano, ale dávkování na dálku těžko odhadnu.
Určtě ano - pokud něco dráždí žaludek, je to kouření. S nevolností se u Defumoxanu setkáváme zcela výjimečně, případně stačí zapít a neužívat na lačno.
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie