SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Nejčastější otázky a odpovědi

V této sekci najdete nejčastější otázky a odpovědi na ně. Své dotazy můžete pokládat prostřednictvím formuláře, který najdete níže.

Děkujeme.
Trochu ano, ale je to jen malý zlomek rizika, které pro cévy znamnená kouř.
Popisujete něco, co zažilo mnoho kuřáků - kdo byl jednou závislý, po jedné cigaretě se během času vrací ke kouření. Jednak naskočí automatické reakce kkdy a jak sahat po cigaretě, vždyť jste to trénovala asi léta. A za druhé se probudí zmnožené receptory v mozku, které znamenají fyzickou závislost na nikotinu a nelze je vymazat, jen uspat, což jste během 3 měsíců jistě udělala. S tím léky pomohou. Tedy berte to jako pozitivní zkušenost: už víte, jak to probíhá, co pomůže a jak se k tomu můžete vrátit. Až se rozhodnete, půjde to už lépe. Pokud jde o léky, kromě nikotinu existují i jiné. bylyo by dobré poradit se o tom v rámci některé z možností podle kontaktů zde na webu (Kde hledat pomoc).
V zásadě popisujete abstinenční příznaky, až na tu depresi. Její léčba patří do rukou psychiatra. Ne ostatní vám ale mohou pomoci léky závislosti na tabáku - jen se obávám, že odpověď přichází pozdě, náš web dobře nefungoval, největší problémy bývají jen v prvních týdneach. Obecně je ale třeba potlačovat nostalgické vzpomínky na kouření a pěstovat v sobě radost, že jste se cigaret zbavila.
Je hezké, že otce podporujete v nekouření. Bohužel, přestat za něj nemůžete, musí to chtít sám. Může zkusit některou z možností na tomto webu ("Kde hledat pomoc",) třeba zatím jen jako konzultaci o tom, jaké jsou možnosti.
Ano, funguje, velmi dobře. Je však třeba vědět, co očekávat: není "proti kouření" (stejně jako žádný lék), ale potlačuje abstinenční příznaky, tedy při přechodu na nekuřácké prožívání dne se cítíte lépe. Doporučujeme užívání 3-6 měsíců (za 25 dnů se letité závislosti zbavíte těžko).
Vrátit se ke kouření je velmi snadné, stává se to často. Čím dřív znova zksuíte přestat, tím lépe. Máte navíc řadu nemocí, které kouření zhoršuje, tedy motivaci. Léky samy Vás kouření nezbaví, ale významně odvykání usnadní., potlačí abstinenční příznaky. Podstatou úspěchu je ale změna prožívání dne, naučit se neuřáckému řešení obvyklých kuřáckých situací. V Centrech pro závislé na tabáku trvá tato intervence zhruba dvě hodiny, popis návštěv i kontakty na více než 40 Center pro závislé na tabáku, na 300 lékáren poskytujících poradenství, Národní linku pro odvykání kouření 800 350 000, mobilní aplikace zdarma a další pomoc je na tomto webu v rubrice "Pto veřejnost a kuřáky, Kde hledat pomoc". Vyberte si, co Vám nejlépe vyhovuje a nejbližší možnost. Eva Králíková
Elektronických cigaret je mnoho druhů, záleží na tom, jaká: pomůže ta, která dodá nikotin v dostatečném množství a dostatečně rychle. Pro ujasnění, elektronickou cigaretou myslíme zařízení, které zahřívá tekutinu s nikotinem (nebo i bez), v žádném případě neobsahuje tabák! Zdravotní riziko je minimální - nejsou zcela neškodné, ale v porovnání s kouřem cigarety je toxických látek méně než 5 %.
Na to není jednoduchá odpověď. Většinou nejlépe funguje koupit kolegovi dobrou láhev a vysvětlit mu, že Vám jeho kouření vadí. To se ovšem vždy nezdaří a patrně to už máte za sebou. Jediným zákonným podkladem by mohl být Zákoník práce, který dříve požadoval právo na nekuřácké pracoviště, ale nyní to tam je jen vágně formulováno. Každopádně byste mohla argumentovat ochranou před kancerogenním prostředím (požadavek bezpečného pracovního prostředí v Zákoníku práce je a ochrana před škodlivinami také) - tabákový kouř byl zařazen do kategorie lidských kancerogenů v roce 2004 Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) při WHO (Světové zdravotnické organizaci). Ostatně vliv pasivního kouření na zdraví je prokázaný, poprvé v roce 1981 (Hirayama - rakovina plic u nekouřících partnerů kuřáků). Přeji Vám úspěch a dejte vědět, jak jste dopadla.
Bohužel Vás musím zklamat, není publikována žádná práce o tom, že by tato metoda měla vliv na odvykání a v některých zemích je dokonce zakázaná jako klamavá. Je to hlavně dobrý byznys pro provozovatele: přestat kouřit opravdu není lehké a přála by si to většina kuřáků, proto mají zákazníky.
Kouření je vždy "jen" jeden z rizikových faktorů nemocí, tedy například jako vysoký tlak nebo cholesterol. Tedy: kouření poruchy imunity způsobit mohlo, ale nemuselo - v konkrétním případě to nelze říci. Můžeme jen obecně říci, že děti kuřaček mají vyšší výskyt těchto onemocnění. Kdy před otěhotněním přestat: pomineme-li, že nejlepší je nezačít, měla by žena (i muž, protože kouření ovlivňuje kvalitu spermatu či schopnost erekce) přestat rok před plánovaným početím. To se ovšem nemusí podařit, pak tedy je ideální přestat vždy co nejdříve po otěhotnění či jakmile si problém uvědomíte. Každá cigareta totiž poškozuje, jak matku, tak především více citlivý plod.
Dobrý den. Venku je kouř opravdu hodně rozptýlen. Kouřit přímo vedle jiných by se však nemělo.
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie