SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Pro veřejnost a kuřáky

Kouříte nebo užíváte jinou formu tabáku a chcete přestat, ale nedaří se vám to? Pak jste na správné adrese. Proto jsme tady: abychom vám pomohli ze závislosti, které je opravdu obtížné se zbavit, průměrný kuřák to za svůj život zkusí asi 30x. Ani u nás se to nemusí podařit hned, ale dokud chcete přestat, jste u nás dobře. Neúspěšný pokus je vždy možné využít pozitivně: co pomohlo a proč jsem se naopak ke kouření vrátil/a.

Co vás u čeká v Centru pro závislé na tabáku?
Přibližný popis návštěv v Centru při III. interní klinice 1. LF UK a VFN v Praze je zde (Informace pro pacienty).
Popis zhruba dvouhodinové intervence v tomto Centru je zde (Struktura intervence, Intervention structure)
Příspěvky zdravotních pojišťoven na léky závislosti na tabáku jsou zde (Přehled zdravotních pojišťoven přispívajících na klasickou léčbu závislosti na tabáku v roce 2024)
Minnesotská škála abstinenčních příznaků je zde

Poradna lékaře

Položit dotaz
Děkuji! Léky jistě pomáhají přestat a zvyšují úspěšnost, ale to hlavní jste udělal Vy sám - nesáhnout po cigaretě bylo výhradně na Vás, tomu žádný lék nezabrání, je tedy dobré nečekat zázrak. Léky potlačí nepříjemné abstinenční příznaky, takže těch několik měsíců, co je berete, se snadněji naučíte žít nekuřácký den, nekuřácké prožívání situací, kdy byla cigareta u toho. Mohu jen gratulovat, Eva Králíková
Především je skvělé, že chcete řešit své kouření a zkoušíte přestat. To, že se to nedaří, je obvyklé - asi 1 400 000 kuřáků v ČR by chtělo přestat, kdyby jim to ovšem šlo. Obávám se, že biorezonance nebyl dobrý nápad, mezi odbornými kapacitami není nikdo, kdo by chápal její princip. Pokud jde o léky, asi jste myslela Champix, který momentálně není na trhu, ale v lékárně je bez receptu k dostání na stejném principu Defumoxan, liší se jen kratší dobou púsobení, proto se musí brát častěji, jistě Vám lékárník poradí. Zkuste také na tomto webu najít poradenské centrum v lékárně - snad bude některé ve Vaší blízkosti, nebo zavolejte Linku pro odvykání kouření 800 350 000. Držím palce, Eva Králíková
I když v prvních dnech bez cigaret se může nálada rozkolísat, z dlouhodobého hlediska kouření psychiatrická onemocnění všetně bipolární poruchy jednoznačně zhoršuje. Cigaretový kouř navíc snižuje účinek řady léků včetně psychofarmak. Váš psychiatr by měl vědět, že přestáváte kouřit, aby mohl případně upravit dávkování některých léků (kuřáci většinou ptřebují vyšší dávku než nekuřáci). Měla byste se o postupu odvykání včetně možností snížit abstinenční příznaky poradit s odborníkem, viz kontakty zde na webu.
Na to nemohu takto na dálku odpovědět, jistě to může mít jinou příčinu, využijte některou z možností uvedených např. zde na webu.
Zobrazit vše