SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Kuřácké restaurace - zákon pro ostudu

Důkazy o vlivu pasivního kouření jsou naprosto jasné a snadno dostupné. Naši poslanci, senátoři ani prezident je ale nechtějí vidět.

Pasivní kouření prokazatelně způsobuje nemoci a předčasná úmrtí, konkrétně v ČR skoro třikrát tolik jako dopravní nehody. Je příčinou infarktů nebo záchvatů astmatu…Důkazy o vlivu pasivního kouření jsou naprosto jasné a snadno dostupné. Naši poslanci, senátoři ani prezident je ale nechtějí vidět.

Právě liberální země v rámci svobody dýchat čistý vzduch dávno nekuřácké veřejné prostory mají. Kouří se dnes už převážně jen v zemích východní Evropy, Asie či Afriky. Ačkoli se zdá jasné jako facka, že kuřák si zkrátka má zapalovat jen tam, kde tím neobtěžuje, ale hlavně neohrožuje někoho jiného, naši zákonodárci o tom jednali dva roky. Zákon nakonec v ostudné podobě prošel Parlamentem (10. 6. 2009), Senátem (24. 7. 2009) a byl podepsán prezidentem (11. 8. 2009). Pokud jde o restaurace, vůbec nic se přitom nemění: provozovatel si může stejně jako dnes vybrat, zda bude kuřácká, nekuřácká nebo smíšená (stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory). Jediný rozdíl je v tom, že tento fakt má označit nálepkou na vchodu. Asi většinu z nás napadne: Vyhozené peníze za dvouleté projednávání i za tisk nálepek. Bohužel také za léčbu 450 infarktů měsíčně, o utrpení a ceně lidského života nemluvě.

Nepomohl ani fakt, že většina obyvatel ČR = většina voličů by si nekuřácké restaurace přála. Upozornila na to kampaň na 300 lavičkách v Praze v červnu 2009: byla možná díky podpoře www.lavicky.cz a díky agentuře Media Park www.media-park.cz , která provozuje server s peticí za nekuřácké restaurace www.stopkoureni.cz a ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku. Internetovou petici už podepsalo 110 000 lidí!!! Nekuřácké restaurace si přeje 76 % Čechů!!! Bohužel ne většina z 200 poslanců ani 81 senátorů – jak hlasovali poslanci se můžete podívat zde http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=49950

.

Text celého zákona ke stažení.