Přeskočit navigaci

Novinky

Nebojte se Champixu, bojte se cigaret

Nebojte se Champixu, bojte se cigaret

V České televizi bylo 20. prosince 2007 uvedeno, že u pacientů, kteří užívali Champix, byly v USA pozorovány sebevražedné tendence (nikoli sebevraždy!). Jedná se o běžnou farmakovigilanci, tedy farmakologickou bdělost = sledování všeho, co se u osob užívajících daný lék vyskytne.

A protože Champix je v USA na trhu už od července 2006 a protože je to zatím nejúčinnější lék závislosti na tabáku, užívalo jej už více než 4,5 milionu osob. U 55 z nich byly pozorovány sebevražedné tendence… Neobjevil se dosud žádný závažný vedlejší účinek Champixu, ani souvislost s těmito tendencemi není pravděpodobná. To svědčí o vysoké bezpečnosti léku.

Bohužel řada lidí to pochopila špatně a Champixu se obávají. Měli by z něj obavu, kdyby jen v České republice zabil 50 lidí denně, kdyby měl na svědomí 18 000 mrtvých Čechů za rok? Kdyby užívání Champixu znamenalo zkrátit si život o 15 let? Přesně tohle dělají cigarety: jak je možné, že večerní zprávy nehovoří o tom, že je třeba se jich bát?

Pokud jde o úzkosti a sebevražedné tendence, je třeba říci, že se Champixem budou u odvykajících kuřáků spíš méně časté než bez jeho užití. Úzkost, špatná nálada až deprese jsou totiž abstinenčním příznakem při odvykání kouření a to zejména BEZ léčby. Cigarety totiž mohutně ovlivňují mozek, pokud jde o psychiku a nálady. Je tedy nasnadě, že Champix bude spíš naopak významně snižovat riziko deprese či dokonce sebevražedných tendencí.

A ještě k sebevraždám: V ČR máme asi 1700 dokonaných sebevražd ročně, to je 1 : 6000 lidí z celkových 10 000 000 Čechů. Když se podíváme na výskyt 55 sebevražedných tendencí (ne sebevražd!) mezi 4 500 000 uživateli Champixu, je to jedna taková tendence (ne sebevražda!) na 82 000 lidí, tedy 14x méně častá tendence mezi uživateli Champixu v porovnání s úspěšnou sebevraždou mezi Čechy. Nevím totiž, jak časté máme sebevražedné tendence.

Kouření vás s pravděpodobností 1:1 stojí 15 let života, přestat bez léků je velmi těžké – povede se to jen asi 3 kuřákům ze sta. Se Champixem, pokud se užívá alespoň 6 měsíců, se to povede 44 lidem ze sta. Zvažte sami, čeho se bát. A při poslechu či čtení zpráv zkuste nejen informace přijímat, ale také o nich přemýšlet, když už je bez přemýšlení zveřejňují média.

Podobně komentovali tuto několik týdnů starou zprávu kolegové v USA i v evropských zemích, když se tam tehdy objevila.

21.12.2007, MUDr. Eva Králíková,CSc., předseda Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku

Archiv starších novinek

Národní linka pro odvykání kouření
800 350 000
www.bezcigaret.cz 

 

Partneři stránek

 
uLékaře.cz