SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 124

15. října 2013 Pavča:

Dobrý den, mě by zajímalo proč je na cigaretách psaný že jsou určené pro dospělé? To jako když je mi 14 tak mi škodijou víc než až budu dospělá? nebo je to jako u sexu že prej až budu stará tak to bude lepší když bych počkala? (znáte ty kecy rodičů žejo to je blbost co).
A škodí to víc nebo míň když se tam přidaj bilinky jako třeba šalvěj?
A když jsou určené pro dospělé tak kdo nikdy nekouří tak nebude nikdy dospělej?
Díky za rady

15. října 2013 Odpověď:

Cigarety rozhodně nejsou známkou dospělosti, ale spíš naopak. Zmínka o dospělých je alibismem a také lákadlem výrobců cigaret právě na děti, ty chtějí být "dospělé" a proto je výrobek s takovým nápisem léká. Výrobci cigaret dobře vědí, že dospělí s kouřením prakticky nezačínají, asi 9 z 10 kuřáků si poprvé zapálilo v dětském věku. Výrobci naopak musejí dostat své zákazníky do závislosti dřív než oni dostanou rozum, průměrný věk první cigarety je v Praze kolem 10 let. Když člověk zjistí, že vlastně kouřit nechce, je pozdě - je závislý na silné droze podobné heroinu = na nikotinu. Přestat je pak problém a většině kuřáků se to nepodaří. Kdyby tabákové firmy nezískávaly děti, neměly by za několik let komu cigarety prodávat.
Přidáním čehokoli k tabáku se rozhodně nestává kouř méně škodlivým, spíš naopak. A kouř čehokoli, co hoří, vždy obsahuje řádově tisíce chemikálií.