SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 13

7. listopadu 2008 Hanka:

Dobrý den,před 2 dny jsem zjistila,že jsem těhotná.Přestala jsem kouřit.Kouřila jsem asi 8 cigaret denně.Ale mám na cigaretu hroznou chuť.Já vím, že to miminku hrozně škodí,příznaky a varování jsem si pročítala snad hodiny.Ale teď právě jsem ve stádiu,kdy bych si dala aspoň jeden "nádech".Je jedna cigareta denně nebo aspoň obden v těhotenství opravdu tolik škodlivá.Znám mnoho a mnoho maminek,které kouřily v těhotenství a kouří pořád a děti jsou zdravé.Poraďte mi prosím jak se té chuti zbavit a nemuset přitom jíst tuny sušenek a bonbónů.

Moc děkuji

7. listopadu 2008 Odpověď:

Opravdu každá cigareta poškozuje, nejen Vás, ale především miminko. Jistěže se kuřačce může narodit zdravé dítě, ale opačná pravděpodobnost je bohužel mnohem vyšší. Řada vlivů se navíc může projevit později nebo až v dospělosti (problémy s výchovou, hyperaktivní děti, pozdější kriminální chování, nádorová či jiná onemocnění).
Pokud nutně potřebujete kouřit, kupte si místo cigarety v lékarně některou z forem nikotinu, které se vstřebávají v ústech - i když je v letáku těhotenství zmíněno jako problém, zdravý rozum Vám řekne, že je vždy lepší čistý nikotin než nikotin zcigarety spolu se čtyřmi tisíci chemikálií. To doporučují i lékaři - můžete se poradit se svým praktickým nebo zavolat na Linku pro odvykání kouření 844 600 500 (12-20h) nebo navštívit nejbližší specializované centrum, adresy na www.slzt.cz