SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 183

16. března 2013 Jarka L.:

Dobrý den,
jsem nekuřačka,je mi 60 let, nikdy jsem nekouřila a kuřáckému prostředí se programově vyhýbám. Bohužel jsem však denně a po mnoho let vystavena cigaretovému kouři, který do našeho bytu v paneláku proniká instalační šachtou od sousedů (a také z domovní chodby, a v létě z oken a balkonu). Každodenní "srážka s dýmem" mi v posledním roce působí alergickou reakci - pálí mě oči, mám bolest v hrtanu, a po jediné sousedově cigaretě mám mnohaminutové záchvaty suchého kašle spojeného s velkou dušností - jakoby se "nemohu nadechnout". Všeobecná lékařka mi doporučila antihistaminika, která však účinkují jen omezeně.
Pokusila jsem se prostor v byt. jádře utěsnit , ale není to zřejmě technicky reálné. Pokus přesvědčit souseda, aby nás přestal kouřem obtěžovat dopadl tak, že se mi onen pán vysmál, moje stížnost na bytové družstvo dopadla tak, že problém bagatelizovali a odmítli se tím zabývat. Jsem přesvědčena, že mi soused permanentně poškozuje zdraví, (a bohužel v poslední době i mému manželovi), a tak se chci zeptat, zda máme nějakou šanci na řešení, například, zda Vám není znám nějaký případ, kdy by soudní spor v podobné věci dopadl ve prospěch nekuřáka, nebo zda mám nějakou zákonnou možnost souseda přimět k větší ohleduplnosti. Nevím, zda je například možné nějak lékařsky prokázat, že mé zdravotní problémy jsou způsobeny "pasivním kouřením". Omlouvám se za tento dotaz v lékařské poradně, nicméně doufám že se nějaká rada či zkušenost najde, jsem už dost zoufalá.
Děkuji předem za radu.

16. března 2013 Odpověď:

Rozumím Vašemu problému. Bohužel se na něj však momentálně nevztahuje žádný zákon. Pokud se nedomluvíte přímo se sousedy (zkuste jim přátelsky vysvětlit své potíže), je možné řešení jedině v rámci místního ůřadu.