SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 207

13. června 2010 Pavel Vondráček:

Dobrý den, jsem nenapravitelný kuřák. Je mi 39let a vyzkoušel jsem snad všechny známé a dostupné metody včetně champixu. Bohužel jsem vlastní blbostí vždy znovu začal kouřit. V Poslední době jsem četl o vakcíně NicVax, nevíte v jakém stadiu je její vývoj a je šance, že bude uvedena na trh? Děkuji za odpověď.

13. června 2010 Odpověď:

Pro Vás jakožto nepravidelného kuřáka nejsou léky podstatné - nejste závislý na nikotinu. Tedy nespoléhejte na pomoc zvenku (tableta, vakcína...) - pracujte na sobě, na svém rozhodnutí, na přesném plánu, jak si v jednotivých situacích nezapálit.
Pokud jde o NicVax, je to vakcína, ne ale preventivní - až bude na trhu, bude součástí léčby. Podstatou je to, že se malá molekula nikotinu, která okamžitě proniká ochranou kolem mozku dovnitř, napojí na velkou molekulu a tak se zhruba polovina vstřebaného nikotinu do mozku nedostane - to vede ke zmenšení pocitu "odměny" po potažení, nikotin tak nemůže uplatnit svůj vliv. Ale pro Vás není nikotin to podstatné - Vy potřebujee pravděpodobně spíš hračku, rituál.