SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 217

16. července 2013 Michal:

Dobrý den paní doktorko, potřeboval bych odbornou radu jestli přestat s kouřením. Je to trochu složitější tak to napíšu od začátku. Dřív už jsem se pokoušel přestat kouřit víckrát ale marně. A teď stojím před důležitým rozhodnutím, rozhoduju se jestli do toho mám skutečně jít protože jsem objevil možnost že bych skutečně mohl přestat kouřit. Doteď jsem kouřil řekl bych nepravidelně, ale v průměru tak 10 cigaret denně, a teď zrovna píšu protože jsem chvíli střízlivej.:-)
Takže doteďka můj život vypadal asi takhle: (to je 1. varianta – nepřestávat s kouřením): Měl jsem (ještě tedy mám) práci ale už to trvá pár let, vždycky přijde vedoucí nebo i někdo jinej a nadávají mi že jsem něco udělal špatně nebo neudělal nebo něco neumím atd. A já jsem mu nikdy neodporoval a protože mi pak vždycky je špatně tak si zapálím cigarety i několik naráz a potom kouřím co nejvíc až dokud neomdlím, a občas mě i odvezou do nemocnice no a až se proberu tak už mi není špatně protože jsem naštěstí už mezitím zapomněl proč mi ten šéf nadával. A třeba mi i napíšou neschopenku a pak jsem doma a nemusím skoro vůbec kouřit a je mi dobře. Jenže pak zas nastoupím do práce a všechno se to pořád opakuje.

Ale teď poslední 3 týdny jsem zjistil že to jde i jinak. (To by byla 2. varianta – přestat s kouřením). To mi poradil jeden kamarád, já sem mu nevěřil ale zkusil jsem to a je to báječné a hlavně už mi vůbec není špatně a ty 3 týdny jsem vůbec nekouřil. On mi poradil že až mi ten šéf zase bude nadávat, a až budu mít chuť na cigaretu, že se mám napít, vypít třeba půl flašky vodky nebo něčeho. Ono to opravdu zabralo, mě pak přestalo být špatně a odvážil jsem se konečně toho co ještě nikdy předtím. Že jsem tomu šéfovi přede všema vynadal a řekl mu že jeho manželka je coura a dal sem mu přede všema facku a odešel sem a od té doby sem nebyl v práci. Myslím si že už to sou 3 týdny, naštěstí to nevím přesně protože to teď nesleduju kolikátýho je ( auž to ani nikdy nechci vědět), když o tom tak přemýšlím měl sem párkrát chuť na cigaretu ale vždycky sem se něčeho napil a pak už sem kouřit nepotřeboval. A teď sem poprvý střízlivej po těch 3 týdnech ale už mě to nebaví tak zasu du chlastat jak to dopíšu.... musím abych nenašel cigarety...

Takže co byste radila - tu 1. nebo 2. variantu? Ale zase u tý druhý varianty budu mít jen podporu – bude to stačit na pití ?? to potřebuju poradit od někoho kdo se v tom vyzná. protože teď když vím jak je pití krásný oproti kouření, tak už nechci být střízlivej.
Děkuju moc za rady.

16. července 2013 Odpověď:

Pokud jde o současný problém s alkoholem, doporučuje přestat s oběma závislostmi naráz nebo případně nejdřív přestat pít, pak kouřit (opačně to je těžko proveditelné).