SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 23

28. prosince 2013 pavlina:

Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo.Jsem kuracka a hrozne me to stve,prestala jsem kourit asi petkrat,kdyz jsem byla tehotna.)dvakrat) a kdyz jsem byla v nemocnici.Vydrzela jsem nekourit treba rok,a zase jsem zacala mela jsem na sebe hrozny vztek,ale nemohla jsem si pomoct.V soucasne dobe mam zase hroznou potrebu nekourit,ale potrebuju tu jak se rika ¨"berlicku"V soucasne dobe uzivam seropram,a chci vedet jestli leky o kterych jste mluvila muzu uzivat,aniz bych se musela obavat vedlejsich ucinku.Po uzivani seropramu se muj stav zlepsil,mela jsem nemocneho otce a nejak jsem to nezvladla tak jsem navstivila lekare a ten mi lek predepsaL.zajima me jestli se v konbinaci s timto lekem nemuze muj stav zhorsit,naplasti jsem zkousela,inhalatory,zvykacky,ale o lecich o kterych jste mluvila ne.Chci tedy vedet jestli je mohu uzivat spolu s antide. Dekuji

28. prosince 2013 Odpověď:

Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají především cigarety a nikoli léky závislosti na tabáku. Také je dobré si uvědomit, že kouření nejen zlepšuje na chvíli náladu, ale také vyvolává depresi a například zvyšuje zhruba 3x riziko sebevraždy. Deprese je také jedním z možných abstinenčních příznaků. Pokud jde o čistý nikotin, podle zdravého rozumu si musíme uvědomit, že z cigaret jej dostává kuřák taky a to v průměru 1-3 mg z jedné cigarety (bez ohledu na údaj na krabičce), navíc ovšem spolu s více než 4000 chemikáliemi. Tedy čistý nikotin z léků je zcela jistě vždy lepší než nikotin z cigaret. Pokud jde o lék vareniklin, prakticky žádné interakce nemá, protože se v těle nemetabolizuje. Existuje také bupropion, což je antidepresivum, které snižuje potřebu kouřit.
Pokud jde o Váš konkrétní dotaz, nemyslím, že bych mohla odpovědět na dálku, protože je to vždy individuální léčba a ani nevím, který z léků máte na mysli. Vareniklin i bupropion je navíc vázaný na recept, tedy stejně - pokud je pro Vás vhodný - Vám jej musí předepsat lékař. Měla byste se obrátit na své nejbližší centrum pro závislé na tabáku - je jich téměř 30 a adresy jsou na www.slzt.cz . O tom, že přestáváte kouřit a jaké léky přitom budete užívat, by měl vědět také Váš lékař, který Vám předepsal seropram.