SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 241

22. září 2010 marie:

dobry den. je mi 19 a v celku dlouho kourim. zacala jsem kdyz doma byly problemy. vykourim zhruba krabicku za den. nyni jsem v 16tydnu tehotenstvi a i kdyz chci aby se mi narodilo zdrave miminko nejak v sobe nemuzu najit vůli prestat. byla bych rada aspon za sebemensi pomoc a taky by mne zajimalo zda kdyz nyni prestanu uplne kourit jestli se miminku nemuze neco stat. predem moc dekuji za odpoved

22. září 2010 Odpověď:

Především je velmi dobře, že si uvědomujete riziko každá cigarety pro Vaše dítě a to, že byste měla přestat kouřit. To je vždy podstatný první krok. Bohužel to skutečně není lehké, závislost na nikotinu je podobná například heroinové. Když projdete předešlé odpovědi, bylo tam dotazů na to, jak přestat v těhotneství, více. Tedy alsopň stručně: jednak se zamyslete nad situacemi, v nichž si zaplaujete a pipravte si nějakou jinou činnost (tipy a inspirace viz předešlé odpovědi). Pokud jde o nutkavou potřebu kouřit (ne jen chuť podmíněnou například kávou nebo kuřáckou společností), Váš mozek chce nikotin. Ten si můžete koupit v lékárně bez receptu - poraďte se s lékárníkem. Samotný, čistý nikotin je vždycky lepší než nikotin z cigarety, ze které spolu s ním vdechujete více než 4000 chemikálií. Můžete také navštívit některé z 31 center pro závislé na tabáku, adresy jsou na WWW.SLZT.CZ nebo zavolat v pracovní dny mezi 14 - 18 hodinou Linku pro odvykání kouření 844 600 500 (za místní hovorné z celé republiky).
Držím Vám i miminku palce, je to opravdu důležité. Neměla byste být ani v zakouřeném prostředí - škodí jakákoli dávka kouře.