SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 313

3. května 2011 Lukáš:

Dobrý den paní doktorko, napadla mě taková spíš filozofická otázka v souvislosti s kouřením a zajímalo by mě jestli ste si toho taky všimla, a jaká myslíte že je příčina?
Když jdu po ulici, tak každou chvíli potkám kuřáka se zapálenou cigaretou. Zatímco feťáka nebo opilce válejícího se po zemi potká na veřejnosti člověk bohužel velice zřídka. Kdybych měl srovnat ten poměr, tak těch kuřáků bych si troufal říct že je řádově víc. Čím myslíte že to je, a proč kuřáci nepřejdou na alkohol nebo drogy, když kouření je oproti těm ostatním návykům nebo "zlozvykům" tolik škodlivé?
Nebo třeba sem si všiml dalšího neblahého jevu, všude stát zakazuje kouření, ale proč se nesnaží kuřáky nějak motivovat? Třeba že by vydali zákon, že kdo přestane kouřit, tak bude mít až do konce života zadarmo alkohol? Věřím že to by hodně lidí motivovalo a pomohlo by jim to v odvykání. Co myslíte vy? napadlo vás to někdy?

3. května 2011 Odpověď:

Problémových uživatelů ilegálních drog je u nás kolem 40 000, kuřáků více než 2 000 000. Tedy máte pravdu, kuřáků je víc. Nikotin je vysoce návyková droga, dokonce návykovější než heroin.