SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 316

6. května 2011 Lukáš:

Dobrý den, já bych se chtěl zeptat ještě na jednu věc. Tohle je možná příčina proč tolik lidí kouří a proč kouřím i já. Teď mi přišel časopis od VZP, který zřejmě posílají všem, a tam na str. 18 sem se dočetl zajímavou věc, kterou jsem moc ale nepochopil:
-------------------------------------------------------------------------
- Lze nějakou skupinu dospívajících označit za náchylnější k experimentování s drogami?
- Nejohroženější skupinou jsou ti, kteří nemají žádnou, nejlépe pravidelnou, aktivitu, pomocí níž umí získávat radost nebo zažívat příjemné pocity. Ti nejenže v největším procentu případů sahají po droze, ale velice pravděpodobně budou v jejím užívání pokračovat, jelikož tak zažívají něco, co si jinak neumí přivodit.
--------------------------------------------------------------

Tak to je přesně důvod proč já kouřím a proč nemůžu přestat, i když ještě nejsem závislý na nikotinu.
Já sem si vždycky myslel, že ta "pravidelná aktivita k získání radosti nebo příjemných zážitků" je právě pro někoho to kouření, pro ostatní alkohol nebo drogy.
Ale z toho co tam píšou to vyznívá tak, že musí existovat ještě jiné aktivity, pomocí kterých je možné získat příjemné zážitky? Jestli je to pravda tak poraďte co to je? Pokud by tohle lidi věděli a znali, tak věřím, že by neměli tak hroznou chuť na kouření a na drogy vůbec, jak mám já (i když jsem je nikdy nebral).

6. května 2011 Odpověď:

Takovou aktivitou je především sport, pohyb. Při něm se totiž také vyplavují "hormony štěstí". Důležité jsou i koníčky, zájmová činnost.