SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 317

10. června 2013 mamča Lenka:

Dobrý den, vážená paní doktorko, téměř rok mám čím dál tím větší potíže s náhodným pasivním kouřením a vnímáním zápachu z cigaret vůbec. Nejprve jsem si myslela, že se jedná o mou podvědomou reakci na etický problém kouření, ale jak jde čas, začínám o tomto vysvětlení vážně pochybovat.
Celý život jsem byla nekuřačka, ale můj otec byl dlouhá léta kuřákem, který kouřil i ve chvíli, kdy mě měl, jako malou, na klíně. Dlouhou dobu jsem byla ke kuřákům tolerantní a nijak moc jsem neřešila, pokud v mé přítomnosti kouřili (pasivní kouření mi vadilo pouze v době nachlazení). Velká změna však nastala, když jsem otěhotněla, a to nejvíce v době, kdy jsem začala mít velmi citlivý čich a začaly mi vadit různé zápachy, které mi způsobovaly až nevolnosti od žaludku. Dnes mám necelých pět měsíců po porodu a situace ohledně vnímání kouře z cigaret se u mne nezlepšila, ale naopak, mám s tím čím dále tím větší problémy. Už několikráte jsem se ujistila, že i v případě, kdy nevidím ve své blízkosti nikoho fyzicky kouřit, tak kouř velmi dobře cítím a až po chvíli zjistím jeho "nenápadný" zdroj - nemám vůbec problém ucítit kuřáka i na větší vzdálenost. Problémem je, že mi tento pach nedělá vůbec dobře. Dokonce se mi stalo, že se mi v obchodě udělalo náhle špatně od žaludku (až na omdlení) a až pak jsem si uvědomila, že vedle mne stojí muž, ze kterého byl silně cítit tabák. Známí mě přesvědčují, že se mi dělá špatně, protože jsem proti kuřákům zaujatá a když bych kuřáka neviděla přímo kouřit cigaretu, tak se mi vůbec zle dělat nebude. Já však - jak už jsem uvedla, dokáži ucítit kouř z cigarety, kterou nevidím, a to na dost velkou vzdálenost a podle uvedené zkušenosti v obchodě nereaguji jen na vizuálně "zapálenou cigaretu".
Paní doktorko, zajímalo by mne proč mé tělo reaguje od těhotenství takto na, byť krátkodobé - několikasekundové, střetnutí s pachem z cigaret (stačí mi zápach ze zapálené cigarety kolem procházejícího kuřáka)? Která složka - látka z obsahu cigarety to může konkrétně způsobovat a jaký vliv na mé zdraví to může mít? Zajímalo by mne také, zda, když během krátkého časového intervalu, potkám větší množství kuřáků, od kterých se budu muset několikanásobně nadechnout zápachu z cigaret, to může mít nějaký vliv na moje zdraví (jaké podmínky musí splňovat pasivní kouření, aby bylo zdraví škodlivé ...nebo se to týká jakéhokoliv nadechnutí nikotinu)? Jak je to v případě malých dětí - batolaty počínaje?
Děkuji Vám za odpověď

10. června 2013 Odpověď:

Vysvětlení nemám, možná se u Vás onjevila alergie na některou složku tabákového kouře? To by bylo možné otestovat, pokud máte zájem, kontaktujte naše centrum 224 966 608.