SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 328

10. srpna 2013 Nikol:

Hezký den, je mi 19 let a kouřím od svých 16 asi 2 cigarety denně. Když jsem někde na oslavě, zvládnu i kolem 10, ale to mě pak obvykle z takového množství cigaret točí hlava. Chtěla bych s kouřením přestat alespoň 3 roky předtím, než otěhotním. Někde jsem slyšela, že přestat v těhotenství je horší, než si dát jednu cigaretu denně, protože je na to lidské tělo zvyklé a úplný nedostatek nikotinu by mělo ještě horší následky. Je toto tvrzení pravdivé? Každopádně už nekouřím 3. den a žádné abstinenční příznaky zatím nepociťuji. Snad nejhorší ale je, že mi cigareta velmi chybí jako společník. Zkracovala mi hodně čekání např. na autobus nebo na někoho blízkého a už vůbec nemluvím o tom, jít jen tak s kamarádkou ven zakouřit a povykládat si, to mi asi chybí nejvíc. Ale to už je asi jen o té vůli přestat kouřit. Věřím, že přestat kouřit bude mou velkou osobní výhrou a taky hodně pomůžu sobě i mému budoucímu miminku. Děkuji za Váš názor.

10. srpna 2013 Odpověď:

Gratuluji, že jste přestala. Máte naprostou pravdu - cigareta je společníkem a to Vám chybí. Ovšem je třeba najít si jiného společníka, inspirujte se například tím, co dělají Vaši nekouřící přátelé. Mějte u sebe stále něco, s čím si můžete hrát - kamínek, hlavolam, inteligentní plastelínu nebo třeba jen párátko. Máte-li ráda svíčky, můžete si (kde to jde) zapalovat svíčky atd...
Pokud jde o těhotenství, zcela jsně platí, že "každá cigareta poškozuje" a je rozhodně nejlepší přestat co nejdřív, nedostatek nikotinu rozhodně NEMÁ horší následky než kouření, to je zkrátka nesmysl. Bohužel, naši gynekologové to občas říkají a bohužel nemají pravdu, taková rada poškozuje těhotnou i plod.