SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 375

15. března 2012 Petr:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc co moc nechápu. Proč cigarty, ale třeba i alkohol jsou prodejné až od 18 let? Všichni ví že to škodí zdraví a je to návykové, ale to platí snad u dospělých stejně jako u dětí nebo ne? Proč když kouří nebo pijí dospělí tak to je pro většinu lidí v pořádku, ale když kouří nebo pijí děti, tak se nad tím kdekdo pohoršuje? Čili jinak řečeno: Dospělí si můžou poškozovat zdraví a děti ne. Proč? Má to nějáké logické vysvětlení?
Někde ve starších odpovědích jsem četl zajímavé vysvětlení: Že děti nemají dostatek informací, aby se mohly kvalifikovaně svobodně rozhodnout a později „až člověk dostane rozum“ jak se říká, tak toho lituje.
Proč tenhle problém společnost už nevyřešila? V současnosti musí děti kouřit i pít tajně, musí to tajit před svými nejbližšími což určitě pro nikoho není příjemné. Já osobně sem se třeba kvůli tomu přestal bavit s rodiči, protože mi to zakazovali, a ani dnes když už sem dospělý, tak nemám chuť s nimi navazovat jakékoliv kontakty, díky tomu že neuznávali moje potřeby.(nebo přesněji řečeno moje životní priority, pro ně bylo zdraví na prvním místě a pro mně ne).

Přitom by existovalo velmi jednoduché řešení: Kdyby třeba v první třídě na základní škole bylo několik vyučovacích hodin, kde by učitel vysvětlil dětem jak a proč kouření a alkohol škodí, a co jim hrozí když budou kouřit nebo pít. Potom už by měl každý dostatek informací pro kvalifikované rozhodnutí, a mohl by pít i kouřit jak by chtěl „na svoji odpovědnost“. Nebylo by to pro všechny lepší?

15. března 2012 Odpověď:

V první třídě bohužel nebudete nikdy schopen kavlifikovaného rozhodnutí, i když Vám něco jasně vysvětlí. I když informace ve škole by děti nepochybně měly dostávat, samy o sobě takové prgramy účinné nejsou, je vždy třeba komplexní přístup společnosti, na prvním místě je vysoká cena cigaret daná daní - v některých zemích přijde krabička na našich 300-400 korun (Austrálie, Nový Zéland, NY). Dále jsou to zcela nekuřácké uzavřené veřejné prostory, obrázková zdravotní varování - případně jednotná balení, veřjené informační kampaně (u nás zatím žádná nebyla), naprostý zákaz reklamy včetně místa prodeje, navíc prodej jen ve specializovaném obchodě s licencí (trafika - ne spolu s potravinami)....