SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 52

19. dubna 2009 leeeeena:

Dobrý den,již 24 dní nekouřím,po psychické stránce jsem relativně v klidu,používám nikotinové 24h náplasti.Zjišťuji,že mám asi pouze fyzickou závislost.Na cigarety si téměř ani nevzpomenu,spíše je to pocit jako by mi něco chybělo ale už ani nevím co.Jen pokud přetáhnu dobu výměny náplasti,začnu se hodně potit,rozbolí mě hlava,jsem roztěkaná a nervolzní a najednou se musím hodně přemlouvat a opakovat si neustále že už kouřit nechci.Po nalepení čerstvé náplasti do 10 minut jsem zase na celý den v pohodě.Mám zatím nejsilnější náplasti,mám strach jak budu snižování obsahu nikotinu.Kouřit už nechci nikdy,takové to naučené chování zvládám dobře ač se občas pristihnu v situacích kdy hledám cigarety na stole apod.ale mám hrozný strach jak to bude až to snížím.

19. dubna 2009 Odpověď:

Léčba nikotinovou náplastí by měla trvat nejméně tři měsíce, raději i déle - úspěšnost pak bývá vašší. Kouřit se člověk taky nenaučí za pár týdnů. K náplasti je taky možné přidat nikotin v jiné formě (pastilk,y mikrotablety, inhalátor, žvýkačky) - z úst se vstřebává rychle a pomůže tak zažehnat okamžitou chuť.
Po několika měsících začnete dávku z náplastí snižovat a poznáte, že už máte naučený (zafixovaný) způsob života bez cigaret a přestat užívat náplasti už nebude problém.