SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 53

22. dubna 2009 Veronika:

Dobrý den. Před dvěma dny jsem přestala kouřit. Zatím to celkem zvládám. Ničím si nepomáhám, protože nepociťuji fyzickou potřebu nikotinu, pouze psychickou - že mám na cigaretu chuť atd. I přesto jsem si koupila žvýkačky a asi je nežvýkám správně, protože mě po chvilce začne strašně škrábat v krku, nemůžu ani polknout, mluvit... Co dělám špatně? Náplasti jsou pro mě drahé. Děkuji.

22. dubna 2009 Odpověď:

Pokud jde o cenu, je třeba se zamyslet nad cenou cigaret....
Jestliže nemáte žádnou potřebu nikotinu, jsou zbytečné i nikotinové žvýkačky - zkuste obyčejné. Můžete si taky pořídit za cca 40 korun plastovou náhražku cigartey s různými vůněmi - neobsahuje žádné účinné léky, jen je možná tou hračkou, kterou potřebujete do ruky, do úst (www.mypaipo.eu).
Pokud jde o žvýkání nikotinové žvýkačky: jen se nakusuje (jako karamela) a jakmile začne pálit v krku, je třeba žvýkání přerušit a na přibližně půl minuty odložit v ústech (pod jazyk, za tvář), pak zase nakusovat. Když žvýkáte moc rychle, nikotin spolykáte a podráždíte si žaludek (udělá se vám špatně) a navíc se nic nevstřebá, protože v žaludku je kyselé prostředí.