SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 61

17. května 2009 Jana:

Dobrý den. Je mi 22 let, vykouřím přibližně 15 cigaret denně a kouřím 4 roky. Plánujeme s přítelem miminko a chtěla bych se na to po zdravotní stránce co nejlépe připravit. Jsem rozhodnuta přestat kouřit, mám motivaci, ale bojím se, že to bez pomoci nikotinových prostředků nezvládnu. Jaké prostředky jsou k tomu nejlepší a jak dlouho trvá odvyknout si a zbavit tělo škodlivin?

17. května 2009 Odpověď:

Dobrý den. Především je výborné, že si uvědomujete, jak velký význam má kouření pro Vaše zdraví a pro zdraví Vašeho dítěte.
Pokud jde o škodliviny, některé v těle zůstávají navždy (některé z látek mezi dehty), jiné naopak zmizí rychle (například oxid uhelnatý do druhého dne).
Pokud jde o léčbu, můžete si v lékárně koupit některou z forem nikotinu - možná by Vám stačil inhalátor nebo žvýkačky. Jsou i dlaší léky, vhodné pro silněji závislé nebo pro ty, kdo nedokázali přestat jinak. Na dálku ale mohu těžko poradit, v podstatě lze jen obecně říci, že když budete mít abstinenční příznaky (podívejte se na předchozí odpovědi), znamená to, že potřebujete víc nikotinu. Pro představu, z jedné cigarety se většinou vstřebá více než 1 mg nikotinu podle toho, jak kouříte (nikoli co kouříte - údaj na krabičce neodpvídá kouření živého člověka). Z inhalátoru se vstřebá jen asi pětina nikotinu, ze žvýkaček zhruba polovina. Pro podrobnější údaje se podívejte na předchozí odpovědi. Rozhodně nepodceňujte změnu prožívánií dne, nácvik nekuřáckých rituálů a radost z nekouření. Přeji Vám úspěch.