SLZT.cz Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Dotaz 87

23. srpna 2009 Veronika P.:

Dobrý den,
rozhodla jsem se, že přestanu kouřit a chtěla bych poradit jaký způsob by byl nejvhodnější. Je mi 22 let a kouřím 7 let. Donedávna jsem byla stále v kuřáckém prostředí, ale teď už nejsem a tak jsem se rozhodla, že i já přestanu a půjde mi to snad i lépe, když skoro nikdo v mém okolí nekouří. Denně vykouřím asi tak 15 cigaret, ale mám i dny kdy vykouřím třeba krabičku za večer.
Na internetu jsem našla přípravky Nicorette a chtěla bych vědět, co je asi tak nejúčinější. Nejvíce uvažuji o inhalátoru, protože jsem zvyklá držet něco v ruce.
Chtěla bych znát názor nějakého odborníka a tak se obracím na Vaší poradnu. Předem moc děkuji za odpověď.

23. srpna 2009 Odpověď:

Ten, kdo má kolem sebe (doma, v práci nebo mezi přáteli) kuřáky, to má těžší. Tedy Vaše nekuřácké okolí je pro Vás zcela jistě výhoda. Pokud jde o léky, těžko na dálku takto radit - pokud se Vám inhalátor zdá přijatelyný, učitě jej zkuste. Možná Vám ale nebude nikotin z inhalátoru stačit: z 10 mg nikotinu v náplni se vstřebají totiž maximálně 2 mg (spíš méně) a to ještě za předpokladu, že si stihnete asi 80x potáhnout dřív než niktoin vyprchá, což se stane přibližně za hodinu po propíchnutí náplně v náústku. Z jedné cigarety se vstřebá kolem 1-2 mg nikotinu podle toho, jak ji kouříte (kolikrát potáhnete, jak hluboko kouř vdechnete, na jak dlouho) - i když na krabičce je jiný, nižší údaj. Jedna náplň inhalátoru je tedy asi jako jedna cigareta. Pokud by Vám tedy inhalátor nestačil, je možné jej zkombinovat s jinou formou náhradní léčby nikotinem, například s náplastí. Nedostatek nikotinu se projeví abstinenčními příznaky (popsány v předešlých odpovědích).